Ktoré druhy vírusov vyvolávajú infekcie horných dýchacích ciest?


Vedeli ste, že prechladnutie môže vyvolať cez 200 rôznych druhov vírusov? Líšia sa aj v príznakoch a v spôsobe liečby?


Prechladnutie pozná každý. K typickým príznakom patrí upchatý nos, nádcha, kašeľ, škriabanie a bolesti hrdla, či zvýšená teplota. Postretne nás za život niekoľkokrát. Mohlo by sa zdať, že ide stále o to isté ochorenie, ale nie je to tak. Prechladnutie je totiž spoločný názov pre viac ako 200 rôznych typov infekcií, čiže spôsobiť ho môže až 200 rôznych druhov vírusov .


Aké poznáme vírusy spôsobujúce nádchu a prechladnutie?


Vírusy,   ktoré majú schopnosť infikovať horné dýchacie cesty, rozdeľujeme do niekoľkých skupín. Medzi najznámejšie a najčastejšie druhy vírusov zaraďujeme rhinovírusy, vírusy chrípky, adenovírusy, enterovírusy, koronavírusy alebo respiračný synciciálny vírus (RSV vírus).

Všetky tieto respiračné vírusy bežne cirkulujú v populácii a pri oslabení celkovej alebo lokálnej imunity sa môžu prejaviť vo forme akútnej infekcie horných dýchacích ciest, ľudovo nádchou. Pritom vôbec nejde o výnimočné ochorenie. Dospelého človeka môže takáto infekcia postretnúť 2 až 4–krát za rok.

U menších detí sa ako norma považuje ešte 8 nekomplikovaných infekcií za rok, pri prvom roku v kolektíve dokonca až 12 epizód. Najmä v predškolskom veku totiž nie je ešte naplno rozvinutá celková a lokálna slizničná imunita. Navyše, deti sa častejšie zdržiavajú vo väčších kolektívoch rovnako imunitne nezrelých detí a tieto typy vírusov si medzi sebou vymieňajú.  


Môžeme zistiť typ vírusu len podľa príznakov?


Väčšina spomínaných druhov vírusov má veľmi podobné príznaky, ale ich intenzita závisí aj od individuálnej reakcie nakazeného. Niekto ich zvládne ako obyčajnú nádchu, s upchatým nosom, či slabým škriabaním v hrdle. U iného sa k tomu môže pridružiť zvýšená teplota až horúčka, s bolesťou hlavy a celého tela.

Výnimkou sú vírus chrípky, parachrípky, SARS-CoV-2 alebo respiračný synciciálny vírus. Spôsobujú vírusové infekcie, ktoré u väčšiny ľudí prejdú v miernej forme, s možným výrazným zvýšením telesnej teploty. Pri týchto druhoch vírusov sú však vždy rizikové skupiny, pri ktorých sa môže takéto ochorenie skomplikovať a liečba prebieha ďalej v nemocnici.

Ak respiračné ochorenie prebieha v miernej forme, po pôvodcovi nepátrame. Testuje sa až pri komplikáciách.


Je liečba pri všetkých druhoch vírusov rovnaká?


Hovorí sa, že liečená nádcha trvá 7 dní, neliečená týždeň. Nie je to pravda. Ak sa vírusová infekcia horných dýchacích ciest vhodne nelieči, môže prejsť aj na dolné dýchacie cesty alebo sa následne skomplikovať bakteriálnou infekciou. To nám liečbu a obdobie práceneschopnosti značne predĺži.

Preto začnite s liečbou ihneď pri prvých príznakoch a upravujte ju, podľa toho, ako sa ochorenie vyvíja. Liečba by mala pozostávať z liečby príznakov a liečby zameranej na potlačenie šírenia vírusov.

Základom liečby je dobrá hygiena nosa, jeho pravidelné čistenie a smrkanie. Vyprodukovaný hlien musí ísť z dýchacích ciest čo najskôr preč, pretože je ideálnym prostredím pre namnoženie nepriateľských baktérií. Ak je hlien príliš hustý, ťažšie sa odstraňuje a musíme ho teda vhodne zriediť.

Ďalším nepríjemným príznakom je upchatie nosa a kašeľ. Je dôležité udržiavať dýchacie cesty priechodné, preto v takomto prípade pridajte lieky určené na odpuchnutie sliznice nosa a vhodnú liečbu kašľa v závislosti od jeho charakteru. Vlhký kašeľ liečime inak ako suchý.

Aj keď symptomatická, na príznaky zameraná liečba, býva už dlhšie zvykom, novinkou je možnosť potlačiť aj množenie a šírenie vírusov pomocou produktov VIROSTOP.


Ako zaútočíme priamo proti vírusom?


Vírusová častica je špecifická jednotka, ktorá nedokáže dlhodobo existovať a množiť sa bez využitia buniek hostiteľa. Pri prechladnutí musí vírus vojsť do bunky sliznice nášho nosa alebo ústnej dutiny, kde bunku pozmení a donúti ju produkovať jeho vlastné kópie. Zároveň našu bunku zlikviduje a takto sa dostane naspäť do priestoru, z ktorého vie napadnúť ďalšie naše bunky.

VIROSTOP obsahuje kombináciu mnohých polyfenolických látok z 5 rastlín, ktoré majú unikátnu schopnosť naviazať sa na tieto väzbové miesta vírusov a tým im zabrániť vojsť do ďalších buniek. Vďaka VIROSTOP-u sa spomalí množenie vírusov a s menším počtom vírusov si naša imunita ľahšie poradí. Roztok VIROSTOP pôsobí lokálne, preto je lepšie aplikovať ho na čo najväčšiu plochu nosovej aj ústnej sliznice. Pre komplexný účinok používajte VIROSTOP v kombinácii nosového spreja a vami preferovanej aplikačnej formy do úst (ústny sprej alebo pastilky VIROSTOP).

VIROSTOP môžeme používať dlhodobo v každej situácii, keď nám hrozí zvýšené riziko nákazy alebo ako ochranu ostatných členov domácnosti v prípade, že niekto z nás doma ochorie. Ústny a nosový sprej VIROSTOP sú určené pre dospelých a deti od 6 rokov a pastilky sú určené pre dospelých a deti od 12 rokov. Pre najmenších sú dostupné detské sirupy V-STOP KIDS, vhodné pre deti už od 6 mesiacov a V-STOP JUNIOR pre deti od 3 rokov.



Produkty

Zobacz wszystkie artykuły